Dünya

Volkswagen’e 450 Bin Kişinin Açtığı Dava Başladı

Bulgaristan

Almanya’da yüz binlerce kişi, dizel otomobillerin emisyon testlerinde sahtecilik yaptığı gerekçesiyle otomotiv devi Volkswagen’e karşı toplu tazminat davası açtı.

Ülke tarihinde bir ilk olan toplu davanın ilk duruşması bugün şirketin merkez ofisinin bulunduğu Wolfsburg kenti yakınlarındaki Braunschweig’de yapıldı. 2015’te ortaya çıkan skandalın şirkete maliyeti bugüne dek 30 milyar Euro’yu aştı.

Davacıları temsil eden tüketici hakları grubu VZBV, Volkswagen’in emisyon testi sonuçlarını olduğundan farklı göstererek tüketicileri bilerek yanılttığını ifade ediyor. Şirketin avukatları ise davanın 4 yıl sürebileceğini ve üst mahkemeye intikali sonrası reddedileceğini söylüyor.

“Dizelgate” skandalı olarak da bilinen olayın ardından, mağdurlara kolaylık sağlamak üzere, ABD’de yaygın olan toplu dava yolunun Almanya’da da ilk kez uygulanmasına karar verildi.

Skandalın ardından Volkswagen, ABD’ye satılan 500 bin otomobili geri alarak 25 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti.

Avustralya’da ise otomobil başına 1400 Avustralya doları üzerinden toplam 127 milyon dolar ödeme yapıldı

ABD’deki Virgina Üniversitesi’nde yapılan emisyon araştırmalarında farklı sonuçlar alınınca skandal ortaya çıkmış, Almanya ve diğer ülkelerde soruşturmalar açılmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir