Eğitim

YÖK’ten Ağırakça açıklaması: ‘Görev süresi doldu’

YÖK

YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça‘nın görev süresi dolduğu için yeni bir rektör atandığını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın görevden alınmadığını duyurdu. YÖK’ten yapılan açıklamada Ağırakça’nın görev süresi dolduğu için yeniden atanmadığı ayrıca yaşının da ilerlediği kaydedildi.

Giydiği “şeyh” kıyafeti ve çiğ köfte partisi ile gündeme gelen eski rektör Ağırakça yeni atamaya tepki göstermiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni rektör hakkında yanlış bilgilendirildiğini iddia etmişti.

YÖK’ün açıklamasında,

Görev süresi dolan ve yaş haddi sınırında olması sebebiyle rektörlük görevine tekrar aday olması mümkün olmayan Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın yerine sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir ‘atama’ yapılmıştır” denildi.

‘Yaş Haddi Sınırında Olması Sebebiyle…’

Açıklama şöyle:

Sayın Prof. Dr. Ahmet Ağırakça görevden alınmamıştır. Rektörlük görev süresi sona eren Prof. Dr. Ağırakça, ilgili mevzuat gereği yeni bir atama yapılana kadar vekâleten görevine devam etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından, görev süresi dolan ve yaş haddi sınırında olan Sayın Ağırakça’nın yerine Sayın Prof. Dr. İbrahim Özcoşar Rektör olarak atanmıştır. Görüldüğü üzere bir ‘görevden alma’ işlemi söz konusu olmayıp, görev süresi dolan ve yaş haddi sınırında olması sebebiyle Rektörlük görevine tekrar aday olması mümkün olmayan Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın yerine Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bir ‘atama’ yapılmıştır. Doğru bilgilere dayanmayan, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik bu tarz haberlere itibar edilmemesi kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir