Gündem

Zülfü Livaneli’den Kaz Dağları İçin UNESCO’ya Açık Mektup

Zülfü Livaneli

1996-2017 yılları arasında UNESCO İyi Niyet Elçisi ve Genel Müdür Danışmanı olan sanatçı Zülfü Livaneli Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamı ile ilgili UNESCO’ya açık mektup kaleme aldı.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay‘a hitaben yazılan mektupta dünyanın doğal ve kültürel mirası Kaz Dağları‘nda bir Kanada firmasının faaliyetlerinden bahseden Livaneli, UNESCO ideallerinin hatırlatılması ve acil eylem çağrısı ile mektubunu sonlandırıyor.

Zülfü Livaneli ‘nin Mektubu

Sayın Azoulay

Bu mektubu size 1996-2017 yılları arasında UNESCO İyi Niyet Elçisi ve Genel Müdür Danışmanı sıfatımla yazıyorum.

İlk önce yeni görevinizden dolayı sizi tebrik etmek, ikinci olarak Türkiye’nin Kuzeybatı bölgesinde bulunan Dünyanın doğal ve kültürel mirası Kaz Dağları’na (ünlü mitolajik adı İda Dağı) karşı işlenen suça dikkatinizi çekmek istiyorum.

Üzülerek belirtmeliyim ki bir Kanada firması burada yakın zamanda yaklaşık 200 bin ağaç kesti. Firma bu güzel cenneti yok edecek siyanür kullanımı yöntemiyle altın çıkarmayı planlıyor. Milyonlarca insanın protestolarına rağmen, firma projesine devam etmektedir. Bu durum dünyamızın maddi ve manevi mirasına bir saldırıdır. 

Sizin hükümetler arası bir kuruluş olarak bu konularda yaptırım gücünüzün sınırlı olduğunu biliyorum. Ancak tarihi İda dağımıza ve İda dağının yerli halkına yapılan bu imha hareketi karşısında, uluslararası kamuoyu farkındalığı oluşturmak için yardımınıza ihtiyacımız var. 

Lütfen bu mektubu UNESCO ideallerinin hatırlatılması ve acil eylem için bir çağrı olarak kabul edin. 

Saygılarımla,

Ömer Zülfü LivaneliBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir